Савјет за заштиту животне средине и одрживи развој Републичке странке Српске /РСС/ обавијестио је јавност да је на снагу ступио Правилник о управљању отпадним гумама, Службени гласник Републике Српске број 16/22, чијом би примјеном умногоме био ријешен проблем несавјесног одлагања гума, загађења околине и штетног утицаја на здравље људи.
Овим правилником јасно је назначено да одлагање искориштених гума није допуштено, те су одређени кораци за управљање отпадним гумама.
– Гуме које су уништене, истрошене, одбачене или им је истекао рок трајања, према Правилнику морају да буду сакупљене, разврстане, транспортоване, ускладиштене, а затим да се приступи њиховом третману – рециклажи или протектирању (поновној производњи гума). Између осталог, дефинисано је постојање правног лица или предузетника који би имао дозволу за сакупљање искориштених гума – навели су из Савјета.
Правилник је, гледано са институционалне стране, као учеснике у систему управљања отпадним гумама навео Министарство за просторно уређење, грађевинарство и екологију и Фонд за заштиту животне средине и енергетску ефикасност Републике Српске.
– Произвођачи, увозници и трговци гумама на територији Српске дужни су да у складу са количином гума које су ставили у промет плаћају накнаду Фонду, за оптерећење животне средине. Третман отпадних гума треба да се врши у посебном постројењу, како у виду рециклаже, тако и у енергетске сврхе – поручују из Савјета за заштиту животне средине и одрживи развој РСС.
Једна од новина је формирање „рециклажних дворишта“ која би без накнаде преузимала гуме од физичких лица, а затим их предавала лицу овлашћеном за сакупљање или третман.
Правилник прописује и да сервисери приликом замјене гума треба да бесплатно преузимају отпадне гуме, као и да се гуме могу извести уколико у Републици Српској нема техничких и технолошких услова за њихов третман.
Фонд за заштиту животне средине и енергетску ефикасност у току године би водио Информациони систем за регистровање података о управљању отпадом путем којег се прикупљају подаци о количини гума које су стављене у промет на територији Српске, количини сакупљених и третираних отпадних гума и о количини отпадних гума које се извозе.
Из РСС наглашавају да је Правилник о управљању отпадним гумама ступио на снагу непосредно након одржаног Округлог стола „Чиста Бијељина-град без смећа“, одржаног у Музеју Семберије, гдје је у записнику као један од горућих проблема наведено неадекватно одлагање отпадних гума на простору Семберије. – Због тога је важно да локална самоуправа искористи Правилник на најбољи могући начин, у сарадњи са еколошким удружењима, грађанима, активистима, политичким партијама и другим заинтересованим за ово важно питање – додали су из Савјета за заштиту животне средине и одрживи развој Републичке странке Српске.